تشخیص درجه زردی و فتوتراپی

در این پست به زمان بروز زردی نوزاد و تشخیص درجه زردی و درمان زردی توسط فتوتراپی می پردازیم.

درجه زردی نوزاد در ابتدای تولد

درجه زردی نوزاد و فتوتراپی

درجه زردی نوزاد

معمولا زردی را در بیمارستان می توان تشخیص داد.

ولی اگر مادر و کودک یک یا دو روز بعد از زایمان از بیمارستان مرخص شوند، در خانه بروز می کند، به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین کودکان تأکید دارند حدود روز چهارم کودک معاینه شود.

“همیشه هنگامی که در مورد زردی کودکتان شک دارید از پزشک کمک بگیرید.”

چطور می توان آن را تشخیص داد؟ در کودکان سفیدپوست هنگامی که پوست بین زانو و قوزک پا را به آرامی مالش دهید اگر کودک زردی داشته باشد، پوست به رنگ زرد در می آید و اگر زردی نداشته باشد پوست باید به رنگ پوست پشت دست شما باشد. کودک را کنار پنجره و نور طبیعی کنترل کنید جایی که دور از دیوار یا پرده زرد باشد. با آزمایش خون می توان زردی مشکوک را تشخیص داد و نیز میزان بیلی روبین را کنترل کرد.
شایع ترین نوع یعنی زردی فیزیولوژیک معمولا با تکامل کبد به خودی خود طی ۱۰ روز از بین می رود.

اگر موردی جدی باشد و درمان نشود کودک در معرض خطر آسیب مغزی قرار می گیرد.

بهر حال اگر نیاز به درمان باشد، کار آسانی است و تقریبا همیشه با موفقیت روبرو می شود.

رایجترین درمان فوتوتراپی است.

در این روش بیمار را در معرض نور زرد ماوراء بنفش مخصوصی قرار می دهند تا از طریق شیمیایی بیلی روبین را تغییر دهد و دفع آن را تسریع کند.

زمان بروز زردی نوزادان

زردی نوزاد که در 24 ساعت اول زندگی وی دیده می شود، به عنوان یک نشانه بالینی غیر طبیعی و راهی  برای اندازه گیری بیلی روبین موجود در خون است. تقریبا 2.8 درصد نوزادان در طول 18 ساعت و 6.7 درصد در عرض 24 ساعت زردی خود را بروز می­دهند.

تشخیص درجه زردی نوزاد

زردی با کشیدن پوست با فشار انگشت برای مشاهده رنگ پوست و بافت های زیر جلدی شناسایی می شود.

زردی در یک جهت انتفاعی پیشرفت می کند.

بالاترین سطح بیلی روبین معمولا با زردی زیر زانو و دستان بروز می­کند، هر چند ممکن است این علائم با

با سطوح پایین تربیلی روبین نیز ظاهر شود.

بازرسی بصری یک شاخص قابل اعتماد از سطح بیلی روبین نوزاد نیست.

مکانیسم فتوتراپی

درجه زردی و فتوتراپی

درجه زردی نوزاد

فتوتراپی بیلی روبین را به ترکیباتی که می توانند از طریق ادرار و مدفوع دفع شوند تغییر می­دهد.

بعضی از طول موج های نور می توانند بیلی روبین را به دو ترکیب دیگر تبدیل کنند که لومیروبین و فتوبیلیروبین نامیده می شود. این دو ماده شیمیایی، ایزومرهای بیلی روبین هستند به این معنی است که از اتم های یکسان ساخته شده اند اما ساختار آنها مرتب شده است. این طول موج های نور را می توان با چراغ های فلورسنت تولید کرد. وقتی که آنها به پوست نفوذ می کنند، بیلی روبین را به ایزومرتبدیل می کنند که می توانند بدون دخالت کبد از بدن خارج شوند.

استفاده بالینی از فتوتراپی

نوزادان مبتلا به زردی معمولا در بیمارستان و یا در خانه تحت درمان فتوتراپی قرار می­گیرند ، با استفاده از پرده های ویژه “بیلی” که نور را برای فتوتراپی منتشر می کنند.

هدف از فتوتراپی کاهش سطح بیلی روبین(درجه زردی) است و برای درمان علت اصلی زردی مورد استفاده قرار نمی­گیرد.

در مورد نوزادان مبتلا به زردی نوزاد یا هایپربیلی روبینمی خانوادگی گذرا، کبد در نهایت قادر به پردازش بیلی روبین می شود و درمان می تواند متوقف شود. برای بیماران دارای آسیب شدید کبد، پیوند کبدی ممکن است ضروری باشد. معمولا تنها اثر جانبی فتوتراپی، کمبود آب بدن است به این معنی  که نوزادان دریافت کننده درمان ممکن است نیاز به مایعات داخل وریدی داشته باشند. هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که فتوتراپی می تواند به مشکلات مغز، پوست و یا هر سیستم دیگر اعضا منجر شود.

فتوتراپی خانگی

فتوتراپی خانگی روشی موثر است، این روش از فتوتراپی بیمارستان ارزان تر بوده و درمان با استفاده از دستگاه فتوتراپی خانگی آسان است. در این روش ممکن است همان میزان نوردهی دستگاه های فتوتراپی بیمارستانی را نداشته باشید، اما زردی نوزاد شما با همین مقدار نوردهی هم قابل درمان است.

بیش ترین متقاضی برای فتوتراپی خانگی نوزادان شیرده هستند که مشکلات بیلی روبین(درجه زردی) آنها با وقفه کوتاه شیردهی و افزایش مصرف مایعات حل می شود. در درمان خانگی نظارت کامل مورد نیاز است و باید به تمام جزئیات دیگر فوتوتراپی، مانند کنترل دما و مصرف مایعات نیز توجه کرد.

استفاده از فتوتراپی خانگی برای نوزادان با سطح بیلی روبین در محدوده (عدد 9 تا 17) توصیه می­شود و اگرسطح بیلی روبین بالاتر بود باید نوزاد در بیمارستان بستری شود و مورد مداوا قرار گیرد.

منابع :

  • سایت www.livestrong.com
  • کتاب Avery’s Diseases of the Newborn
  • کتاب MANUAL OF NEONATAL CARE
  • کتاب ۹ ماه انتظار زیبا