درمان زردی نوزادان با طب سنتی

در این پست به شیوه های درمان زردی نوزادان با طب سنتی می پردازیم.

شیوه درمان زردی نوزادان در طب سنتی

روش های سنتی درمان زردی نوزاد در ایران از قدیم استفاده می شده است.

داروهای گیاهی موثر در درمان زردی

درمان زردی نوزادان

درمان زردی نوزادان

در روش های سنتی معمولا با استفاده از مواد گیاهی سعی می کردند تا زردی نوزاد را کاهش دهند.

برای مثال استفاده از شیرخشت و آرد جو در بهبود زردی نوزاد کمک می کنند که امروزه از لحاظ علمی اثربخشی آنها به اثبات رسیده است.

  1. شیر خشت

شیرخشت نوعی داروی گیاهی است که امروزه قطره خوراکی آن را به نوزاد می دهند و در تحقیقات علمی هم نشان داده شده است که موجب تسریع درمان زردی نوزاد می شود. شیرخشت دارای عنصر قندی به نام مانیتول است که در بهبودی زردی نوزاد موثر است این قطره امروزه در داروخانه ها با نام قطره بیلی ناستر عرضه می شود.

  1. آرد جو

اگر مقداری آرد جو را به جز دور ناف و صورت نوزاد روی بدنش بمالیم سرعت درمان نوزاد با دستگاه های فتوتراپی را افزایش می دهد. البته این روش را برخی توصیه می کنند نه همه پزشکان طب سنتی.

  1. عرق کاسنی

بدن نوزاد را حمام عرق کاسنی بدهید که این روش هم باعث تسریع درمان زردی نوزاد می گردد

  1. ترنجبین

گیاه ترنجبین در طب سنتی کاربردهای زیادی دارد طبع این گیاه گرم و تر است ترنجبین را با آب شست و شو دهید و سپس پارچه ای را با آن نم دار کنید و پشت گوش و پیشانی نوزادی که زردی گرفته را با آن خیس کنید. برخی به نوزاد نیز به مقدار کم ترنجبین می دهند. این هم باعث بهبود بیشتر زردی و هم کمی خواب آور بوده و باعث می شود نوزاد بهتر تحت درمان فتوتراپی قرار بگیرد.

حجامت موثر در درمان زردی

حجامت پشت گوش نوزاد روش دیگری که در طب سنتی پیشنهاد می گردد.

در این حجامت پشت گوش نوزاد را با تیغ باریکی چند خراش کوچک می دهند و در نتیجه چند قطره خون از آن جاری می شود.

حجامت برای سیستم دفاعی نوزاد نیز مفید است اگر چه بسیاری از والدین از این درمان استفاده نمی کنند اما در برخی از مواردی که از این درمان استفاده شده است نتیجه بسیار خوبی بر زردی نوزاد دیده ایم.

برگرفته از منبع داخلی: تسنیم