تجهیزات و دستگاه های فتوتراپی

در زمینه زردی نوزاد اصلی ترین راهی که امروزه استفاده می شود دستگاه زردی نوزاد یا به اصطلاح دستگاه های فتوتراپی است.

استفاده از این دستگاه ها آسان است.

انواع دستگاه های فتوتراپی

امروزه انواع مختلفی از دستگاه های فتوتراپی تولید شده است که در زیر به برخی از آنها می پردازیم:

دستگاه 6لامپه اتوماتیک

دستگاه های فتوتراپی 6 لامپه اتوماتیک

دستگاه های فتوتراپی 6 لامپه اتوماتیک

این دستگاه 6 مهتابی مخصوص فتوتراپی دارد. همچنین تایمری در دستگاه تعبیه شده تا بعد از مدت زمانی که در دستگاه تنظیم می شود بصورت اتوماتیک خاموش شود. اگر زمانی به دستگاه داده نشود بعد از 2 ساعت خودش خاموش می شود. همچنین یک دماسنج در این دستگاه بکار رفته که دمای محیط را نشان می دهد. نصب این دستگاه بسیار آسان بوده و با بازکردن پایه های آن بطور کامل فیکس شده و تکان نمی خورد.

شاید بتوان گفت که این مدل آسانترین مدل برای استفاده کاربران است.

دستگاه ال ای دی

دستگاه های فتوتراپی ال ای دی

دستگاه های فتوتراپی ال ای دی

این دستگاه در واقع دستگاه ال ای دی معادل 6 لامپ است. این مدل مهتابی ندارد بلکه چراغهای ریز ال ای دی در آن تعبیه شده که اثر بخشی آن گاهی از دستگاه های مهتابی هم بهتر بوده است. در زیر چراغها دو چشم الکترونیکی قرار داده شده که فاصله بین چراغ تا نوزاد را تنظیم می کند و کاربران باید در زیر دستگاه پتو یا تشک قرار دهند که نوزاد در فاصله مناسب قرار داشته باشد و بدین طریق بهترین اثر بخشی را داشته باشد. این دستگاه فتوتراپی یک دما سنج هم دارد که هم می توان دمای محیط و هم دمای بدن نوزاد را با آن اندازه گرفت.

استفاده این دستگاه برای کاربر کمی سختتر از دستگاه 6لامپه است.

دستگاه 4 لامپه بدون تایمر

 

این مدل از دستگاه ها تایمر و دما سنج ندارند. اما استفاده از آنها بسیار آسان است. همچنین یک محافظ مهتابی دارند. مشتریانی که این دستگاه را استفاده کرده اند اغلب رضایت بالایی داشتند.

این دستگاهها با توجه به قیمت پایینتر آنها و سادگی و آسانی در استفاده قابل توجه می باشند.

چشم بند نوزاد

 

چشم بند نوزاد نیز انواع مختلفی دارد. این مدلها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند. چشم بند نوزاد کشی است. یک کش دور سر نوزاد قرار می گیرد و یک کش هم برای فیکس شدن چشم بند بر سر نوزاد و بر روی سر او قرار می گیرد. دو قسمت نرم هم در آن وجود دارد که روی چشم های نوزاد قرار گرفته و از تابش نور مضر محافظت می کند.

مهتابی فتوتراپی

مهتابی مخصوص دستگاههای فتوتراپی

مهتابی مخصوص دستگاههای فتوتراپی

در دستگاهای فتوتراپی ای که با مهتابی کار می کنند چند مدل مهتابی بکار می رود .

معروفترین و شاید بهترین آنها مارک فیلیپس می باشد. استاندارد مهتابی ها 2000 ساعت است. برخی از دستگاه ها تایمری مخصوص مهتابی های دستگاه دارند که البته بدلیل آنکه قابل صفر کردن است مشتریان نمی توانند به آن اعتماد کنند. البته ما به این مسأله در کار خود توجه داریم.

متاسفانه گاهی نیز برخی بیمارستانها برای کسب سود بیشتر بیان می کنند که مهتابی های بیرون استاندارد نیست!