درمان زردی بچه

در این پست به راههای درمان زردی بچه از طریق تغذیه و … می پردازیم.

همه این موارد باید در ضمن بقیه درمانها از جمله استفاده از دستگاه فتوتراپی باشد.

درمان زردی بچه در طب سنتی

درمان زردی بچه

درمان زردی بچهی

در طب سنتی همانند طب جدید ، برای زردی بچه درمان هایی در نظر گرفته شده بود. از آنجایی که در طب سنتی بیشتر بر پیشگیری تاکید می شود تا درمان بنابراین قبل از هر چیزی مادر باید خوراک و تغذیه خود را تنظیم کرده و مراقبتهای لازم را به عمل بیاورد.

آیا تغذیه در زردی نوزاد موثر است؟

برخی بیان می کنند که تغذیه در زردی نوزاد موثر نیست. این سخن بدلایل مختلف نمی تواند صحیح باشد. اول آنکه نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند و قطعا وضعیت مزاجی مادر در نوزاد تاثیر گذار خواهد بود. البته این مختص به تغذیه نیست بلکه دمای محیط و همه شرایطی که نوزاد در آنها قرار دارد در این مسأله سهیم هستند. دوم آنکه بر اساس مبانی طب سنتی زردی در نوزادان با خوردن خنکی جاتی مانند عناب بهتر می شود. خنکی جات باعث می شوند شیر مادر خنک شود و همه این روند باعث کاهش گرمی در بدن نوزاد می شود که نتیجه آن بهبود زردی و دفع بیلی روبین بدن نوزاد است.

البته در این میان نوزادان مختلف با یکدیگر تفاوت دارند و همچنین خوراکی های مختلف نیز تاثیرات مختلفی دارند. ممکن است یک غذا در بهبود زردی تاثیر بیشتری از غذای دیگر داشته باشد. و یا آنکه یک نوع از درمان تاثیر بیشتری از درمان دیگر داشته باشد. به عنوان مثال در موارد مختلفی که برای نوزادان توسط پزشک متبحر در زمینه طب سنتی حجامت لاله گوش نوزاد توصیه شده بود تاثیر بسیار خوبی بر درمان زردی داشته است. البته این نوع از درمان حتما باید توسط پزشک (ترجیحا پزشک در طب جدید و متخصص در طب سنتی) توضیح و تجویز و انجام شود. (جهت انجام هماهنگی در این زمینه با ما تماس بگیرید.)

خوراکی های مفید برای زردی بچه

مادر بچه با قرار دادن این موارد در خوراک خود می تواند به درمان زردی نوزادش کمک کند.

البته این موارد می تواند برای هر فردی به تناسب، متغییر هم باشد.

توصیه ها برای تغذیه مادران

  1. عناب ؛ عناب یا بصورت دم کرده یا خام.
  2. ترنجبین و شیر خشت ؛ این دو را هم مادر می تواند مصرف کند و هم به نوزاد به مقدار کم می دهند. قطره بیلی ناستر نیز در داروخانه ها به فروش می رسد که در واقع همان شیر خشت بصورت فرآوری شده است. میزان و زمان استفاده از آن مقدار مشخص شده ای است که باید آن را رعایت نمود.
  3. عرق کاسنی و عرق شاتره.
  4. خاکشیر
  5. میوه‌جاتی مانند اسفناج ، لیمو شیرین ، لیمو ترش. خیار و آب سیب و آب هندوانه نیز می توان مصرف کرد اما با مشاوره پزشک باشد که تبعاتی مثل دل درد برای نوزاد نداشته باشد.
  6. روغن زیتون .

خوراکی های مضر برای زردی بچه

پرهیز ها برای تغذیه مادران

  1. گوشت گاو و غذاهای غلیظ و چرب .
  2. ادویه جاتی مانند فلفل ، دارچین ، زنجبیل ، عسل و زعفران
  3. غذاهای فسد فودی و آماده. گوشت قرمز نیز نباید زیاد مصرف شود.

نکته 1: در طب سنتی برای درمان زردی بچه ، لاله گوش نوزاد را چند خراش کوچک داده و چند قطره خون می گیرند. گفته می شود که این کار ضمن اینکه به بهبود زردی نوزاد کمک می کند باعث تقویت سیستم دفاعی بدن نوزاد می شود. به این نوع از حجامت، حجامت نقره نیز گفته می شود.(برخی از پزشکان مرتبط با ما می توانند این کار را برای نوزاد شما در منزل انجام دهند.)

نکته 2: همچنین برخی افراد شستن دست و پای نوزاد با عرق کاسنی را توصیه می کنند.

دمای مناسب برای زردی بچه

درمان زردی بچه

درمان زردی بچه

یکی از سوالات شایعی که در مسأله درمان زردی پرسیده می شود آنست که:

دمای مناسب جهت بهبود هر چه سریعتر نوزاد چه دمایی است؟

دمای مناسب جهت بهبود زردی بچه آنست که تا جایی که بچه سرما نخورد باید دما را پایین و فضا را خنک نگه داشت. گرما برای زردی نوزاد مضر است. معمولاً زمانی که بچه ای به دنیا می آید خانواده ها خانه را زیاد گرم می کنند و همین مسأله عاملی برای بالابردن زردی در نوزادان می شود.

بنابراین توصیه اکید می شود که نوزاد خود را در جای گرم قرار ندهید.

اگر گرمای هوا زیاد باشد باعث می شود که بدن نوزاد گرم شود و در نتیجه آب بدن نوزاد بخار شده و همین مسأله باعث می شود تا بیرون روی نوزاد هر چه بیشتر کاهش یابد. وقتی بیرون روی نوزاد کم شد بیلی روبین خون نوزاد یا همان زردی ، کمتر از بدن وی خارج می شود و زردی نوزاد دیرتر بهبود پیدا می کند.

اگر بخواهیم عددی برای این مسأله بطور مشخص بگوییم باید گفت که با توجه به سخن پزشکان مختلف دمای محیط نوزاد بهتر است که از 24 درجه باشد و از 24 تا حدود 25 یا 26 مناسب است. والدین گرامی خوب است که دما را بین این عدد ها و نه کمتر و بیشتر نگه دارند تا روند درمان نوزاد هر چه سریعتر و بهتر انجام گردد.

منابع خارجی جهت مطالعه بیشتر.