نکاتی درباره زردی در نوزادان

در این پست درباره زردی در نوزادان توضیحاتی ارائه خواهیم نمود.

آنچه باید درمورد زردی در نوزادان بدانید

بیماری زردی نوزاد بسیار شایع است و نوزادانی که زردی می گیرند نشانه های آن در رنگ چشم وپوست آن ها ظاهر می شود. علت بروز این علائم تجمع بیلی روبین در خون نوزاد است. کبد کودکان و بزرگسالان بیلی روبین را دفع می کند ولی نوزاد تازه متولد شده چون کبدش هنوز کارایی لازم را ندارد در دفع بیلی روبین دچار مشکل می شود و این مشکل به صورت زردی در بدن وی ظاهر می شود. در ادامه مطلب توضیحات کاملی را ارائه می دهیم.

بدن نوزاد قادر است زردی را درمان کند پس از اینکه کبد نوزاد کاملا شکل گرفت به راحتی زردی در نوزادان برطرف می شود. بنابراین زردی نوزاد در اکثر موارد تا 14-15 روزگی نوزاد ادامه میابد و والدین نوزاد نباید نگران این بیماری باشند ولی اگر این بیماری در هفته های اولیه تولد نوزاد کنترل نشود و میزان بیلی روبین او بسیار بالا برود نوزاد ممکن است دچار مشکلات مغزی و ناشنوایی گردد. پس والدین نوزاد باید به ظاهر نوزاد توجه داشته باشند تا در صورت بروز علائم زردی مراحل درمانی آن را طی کنند.

عکس زردی در نوزادان

زردی در نوزادان

احتمال بروز زردی در نوزادان زیر بیش تر است:

  1. نوزادانی که شیر مادر را به درستی دریافت نمی کنند. حال علتش هرچه باشد که معمولا علت آن ضعف نوزاد و یا مشکلات مربوط به شیر مادر است.
  2. نوزادان نارس؛ نوزادانی که مادرانشان دچار زایمان زودرس می شوند و زودتر از 37 هفتگی به دنیا می آیند.
  3. نوزادان که گروه خونی متفاوتی نسبت به مادرشان دارند. علت آن این است که در خون این نوزادان پادتنی ترشح می شود که ممکن است به گلبول های قرمز آسیب بزند و میزان بیلی روبین درنتیجه زردی این نوزادان افزایش می یابد.
  4. نوزادانی که دارای مشکلاتی نظیر مشکلات کبدی، عفونت، کمبود آنزیم ها، کبودی یا خونریزی داخلی، ناهنجاری گلبول قرمز هستند.

اولین نشانه ای که از زردی در بدن نوزاد مشاهده می شود زردی چشمان نوزاد است. معمولا این نشانه از 2 تا 4 روزگی نوزاد بروز می کند، بعد صورت نوزاد زردی را نشان میدهد و سپس کل بدن وی را فرا می گیرد. معمولا زردی نوزاد در هفت روزگی به اوج خود می رسد و کم کم سیر نزولی را طی می کند

یکی از راه های تشخیص زردی در نوزادان این است که انگشت خود را روی بدن وی فشار دهید.

اگر زیر انگشت شما زرد نشد یعنی نوزاد در آن قسمت زردی ندارد.

برای درمان زردی باید دکتر نوزاد را ویزیت کند؟

در ابتدا که نشانه های زردی در کودک مشاهده شد:

نیازی به مراجعه به پزشک نیست چون زردی نوزاد احتمالا خیلی پایین است.

اگر:

1- زردی نوزاد پیشرفت کرد و قسمت بیشتری از پوستش زرد شد

2- و اگر تب نوزاد بالاتر از 38 شد

3- و اگر نوزاد شیر مادر را به درستی دریافت نکرد و بیحال شد

بهتر است در این زمان به پزشک مراجعه کنید و میزان زردی نوزاد مورد آزمایش قرار گیرد.

معمولا مادر 24 ساعت در بیمارستان بستری می شود.

اگر نوزاد در این زمان دچار زردی شود:

فورا به آن رسیدگی می کنند زیرا علت آن ممکن است خطرناک باشد.

اما بعد از یک روزگی زردی علت خطرناکی ندارد و فقط والدین باید حواسشان به نوزاد باشد که اگر علائم بالا ظاهر شد به پزشک مراجعه کنند.