علت زردی نوزادان

در این پست به علت زردی نوزادان و فرآیند و علائم زردی می پردازیم.

علت زردی نوزادان در آغاز تولد

زمانیکه نوزاد متولد میشود با خودش دغدغه هایی را برای پدر و مادر به همراه می آورد، یکی از آنها بیماری زردی نوزاد است .به ویژه والدینی که برای اولین بار صاحب نوزاد می شوند از این بیماری بسیار نگران می شوند.
برای تشخیص زردی بهتر است پوست نوزاد را در زیر نور آفتاب مشاهده کنید زیرا تشخیص زردی پوست زیر نور مهتابی و … مشکل است. علت بروز زردی تجمع بیلی روبین در خون نوزاد و عدم توانایی کبد نوزاد برای دفع آن است،بنابراین زردی در پوست نوزاد ظاهر می شود .
نشانه های زردی در بزرگسالان برای مشکلات کیسه صفرا و در نوزاد دختر و پسر مشاهده می گردد.

شروع زردی از سر نوزاد

علت زردی نوزادان

علت زردی نوزادان

با پیشرفت بیماری زردی نوزاد علائم زردی از سر به طرف شانه ها و تنه و در آخر در پاها ظاهر می گردد اگر سطح بیلی روبین بسیار بالا باشد زردی در زیر زانو و حتی کف دست ها هم ظاهر می شود. برای بررسی زردی نوزاد کافی است که با انگشت فشاری را به پوست نوزاد وارد کنید اگر نوزاد سالم باشد پوستش سفید می شود و اگر دچار زردی شده باشد پوستش زرد خواهد شد.

میزان زردی بالا می رود

زمانیکه میزان بیلی روبین در خون کودکان و بزرگسالان بالاتر از 2 میلی گرم در دسی لیتر باشد زردی در پوستشان ظاهر می گردد. ولی در نوزادان زمانی که بیلی روبین بیش از 5 میلی گرم در دسی لیتر باشد زردی بروز می کند. باید به علائم زردی توجه کرد تا در صورت بروز به زودی برای درمان آن اقدامات لازم انجام گیرد و گرنه می تواند منجر به صدمات مغزی بنام کرنیکتروس شود. که در این روزگار به علت درمان به موقع زردی نوزادان به ندرت اتفاق می افتد.

به علائم زردی توجه کنید

علائمی که می توان به کمک آن زردی را تشخیص داد به شرح زیر است:
• تب
• ظاهر بیمار نوزاد
• نوزاد تغذیه ضعیفی دارد و در مکیدن شیر مادر ضعیف عمل می کند.
• با صدای بلندی گریه می کند .
• رنگ مدفوعش برخلاف زرد و نارنجی بودن بی رنگ باشد
• ادرار نوزاد زرد و تیره رنگ باشد درحالیکه باید بی رنگ باشد.
• نوزاد بیحال و خواب آلوده باشد

محل تشخیص زردی در پوست نوزاد

اگر پوست نوزاد تیره رنگ باشد تشخیص زردی نوزاد مشکل میشود در اینصورت زردی نوزاد را در محل های زیر بررسی کنید: سفیدی چشم، داخل دهان، کف پا و کف دست

منبع داخلی مقاله.